Polska wersjaEnglish version
Mornelowe pola
Sekcja lub kategoria nie istnieje
07.10.2006 21:59:29 | odsłon: 5612

Podgryficka ziemia orna 24. sierpnia 2006 r. – to nasz dzisiejszy cel „twitcherski”. Temat z pozoru wyjątkowo nieciekawy, ale w ostatnich dniach niezwykle popularny w polskim ptasiarstwie za sprawą rzadkich… morneli, które podczas tegorocznej wędrówki najczęściej i najliczniej obserwowane są przez zachodniopomorskich ptasiarzy właśnie w tym miejscu.

I jeszcze do wczoraj jakoś udawało mi się powstrzymywać przed wyprawami w te bardzo odległe strony za ptakiem, którego prędzej czy później powinienem przecież zobaczyć gdzieś bliżej.

Jednak wczorajsze doniesienie o sfotografowanym przez Piotrka Zientka największym polskim stadzie 21 (aż 20 dorosłych!) morneli na polach pomiędzy wsiami Otok i Zacisze niedaleko Gryfic wstrząsnęło mną porażająco.

Nazajutrz rano przemierzałem już, niczym wicepremier LepperJ, kopną ziemię orną w towarzystwie przybyłego ze mną Pawła Gębskiego i naszego, niemniej rozentuzjazmowanego od nas, miejscowego przewodnika, znalazcy wczorajszego stada – Piotrka.

Zmęczenie długą podróżą i bezmornelowe przeszukiwanie miejsca wczorajszego rekordu nieomal nie doprowadziła nas do desperackiego i przedwczesnego zakończenia dzisiejszej akcji. I gdyby nie rozleniwiające słoneczne ciepło rozwijającego się dnia wespół z dość przypadkowo w pobliżu odkrytym po głosach stadem siewek złotych na świeżo uprawionym polu rzepaku… nie byłoby nowego gatunku do www.club300.pl i fotoefektów, które z wielka przyjemnością mam zaszczyt Wam pokazać.


Nasz piękny bohater noszący nieco już wytartą szatę godową, najpierw nieufnie żerujący na skraju płochliwego stada siewek złotych, tak się w końcu rozzuchwalił, że po kwadransie wabienia mornelowym głosem siedział między nami niczym w stadzie swoich sióstr i braci na wyciągnięcie ręki, nogi...

Ptasiarze! Szukajcie przelotnych morneli na gołych „nieciekawych” polach, zwłaszcza świeżych oranicach porzepakowych, bo naprawdę warto przeżyć to bliskie spotkanie!


Mateusz Matysiak