Polska wersjaEnglish version
Szturmem polskiego sępa
Sekcja lub kategoria nie istnieje
19.07.2007 17:44:15 | odsłon: 13772

Ciekawe czy jest jeszcze ktoś kto nie słyszał o sępie, choćby w studenckim żargonie... I pomyślcie, że to wielkie, ociężałe ptaszysko przyleciało w odwiedziny do Polski, co najmniej z południa Europy. A i chyba „lepszego” miejsca w naszym kraju nie mógł ON – „sępisko” znaleźć nad śmietnisko komunalne w wiosce zwanej Gać, całkiem koło Oławy. Ludzie tu – śmietnikowi włodarze, przecież przemili i gościnni, a i stół (o)polski dla gościa z daleka ma być na długo suto zastawiony. Tylko ornitolodzy skuszeni i zachłyśnięci niewątpliwym majestatem egzotycznego śmieciarza poczęli najazd ogólnopolski na ziemię oławską i dawaj GO - sępisko prawie szturmem. Na szczęście ptaszysko leniwe, cierpliwe i niedoświadczone, bo jeszcze całkiem młode, niewiele sobie z tego robić się wydaje. Drzemiąc długimi godzinami opodal na wysokich drzewach, wydawać by się mogło, w celu przetrzymania „twitcherskiego” szturmu, zerka ironicznie na tłum gapiów, wnet na obiad zlatuje i daje się jednym – pstrykać, cokolwiek to znaczy, innym – fotografować. Temu jednemu z tych, co to z drugiego końca Polski gotowi byli za nim przybyć – również:)

Krok po kroku, za kompaktorem, i za NIM – sępiskiem, nie byle jakim bydlakiem, z prawie gołą szyją i ciekawską posturą podłaził, by obtłuc mu gębę migawką setkami obrazków, które teraz pokazuje innym ptasiarzom-najeźdźcom i całej reszcie ciekawskich ptakolubów, tym jeszcze tu nie przybyłym ...z braku czasu czy ochoty i tym, co z powodu własnej wewnętrznej przekory sępiego majestatu doświadczyć nie zechcieli.

Do pierwszej prawdziwie polskiej – sępiej galerii, tych wszystkich zaprasza(m) fotonajeźdźca z Pruszkowa.

     
     
     

Mateusz Matysiak

PS1. Podoławski sęp płowy Gyps fulvus jest około pięćdziesiątym sępem płowym w Polsce i już trzecim gościem tego gatunku w tym roku. Za to moim pierwszym polskim sępem w życiu.

PS2. Tak jak nasze polskie bociany żerujące na tych samych śmieciach wydają się już być włodarzom składowiska zjawiskiem normalnym, tak – sępisko to zjawisko dla nich niewątpliwie niebywałe. Sęp śmietnikową maskotką stał się i nie lada atrakcją dla wszystkich, przy tym ogólnopolską wizytówką dotychczas nikomu nieznanego w kraju śmietniska.
MMa